Pokój 202 – Szklarnia
To niewielka śródleśna miejscowość, w której znajduje się Ostoja Konika Biłgorajskiego. Przebywając w tym urokliwym miejscu ma się wrażenie, że czas się zatrzymał. Dookoła znajdują się przepiękne pola oraz lasy, gdzie spotkać można wspomniane koniki biłgorajskie – potomków dziko żyjących wymarłych już koni tarpanów.
- Jadąc przez Szklarnię po lewej stronie zauważyć można symboliczny grób Barbary Mączyńskiej sanitariuszki z oddziału AK „Ojca Jana ”; ranna podczas walk w 1944 r. została żywcem spalona przez Niemców.
- Dalej leży kamień w miejscu, gdzie stała leśniczówka spalona podczas akcji „Sturmwind I” w 1944r.
- Na końcu Szklarni znajduje się ostoja konika biłgorajskiego – potomka tarpanów, które jeszcze do końca XVIII w. żyły w okolicach Puszczy Białowieskiej. Ostatni przedstawiciele gatunku trafiły do zwierzyńca Zamoyskich pod Szczebrzeszynem. Po jego likwidacji w 1806 r. znalazły się w rękach chłopów z okolic Zamościa i Biłgoraja. Krzyżówki z domowymi końmi dały nową rasę opisaną w 1914 r. jako małe koniki o myszatej maści z charakterystyczną ciemną pręgą wzdłuż grzbietu i niekiedy pręgowaniem na kończynach.
UWAGA: Wszelkie rezerwacje potwierdź telefonicznie lub mailowo.